
Medycyna sportowa podstawą w aktywności fizycznej
28 czerwca, 2022Zdrowy styl życia jest podstawą dobrego zdrowia każdego człowieka. Co wpisuje się w ten styl? Przede wszystkim odpowiednia dieta, ale równie ważną kwestią jest uprawianie sportu. Zarówno tego zawodowego, jak i amatorskiego. Istnieje pewne powszechne powiedzenie z tym związane- „sport to zdrowie”. Niewątpliwie jest to prawda. Sport jednak może również powodować uszkodzenia organizmu spowodowanymi kontuzjami i urazami podczas jego uprawiania. Do niwelowania negatywnych skutków, które można nabyć uprawiając sport służy medycyna sportowa.
Co to jest medycyna sportowa?
Jest to dział medycyny, obejmujący wszystkie procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie człowieka pod wpływem uprawiania sportu, jak i jego braku. Celem medycznej opieki sportowej jest pomoc każdemu pacjentowi, który jest aktywny ruchowo lub być powinien. Zajmuje się także profesjonalistami uprawiającymi sport przez całe swoje życie. Pomaga wrócić do formy po ciężkich urazach nabytych na boisku na przykład piłkarzom, czy siatkarzom. Zapewnia ponadto stałą profilaktykę sportowcom w czasie ich kariery. Powrót do uprawiania aktywności fizycznej bez medycyny sportowej byłby znacznie spowolniony i obarczony większym ryzykiem ponownego nabycia kontuzji.
Główne cele medycyny sportowej
- Wykazywanie przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania danej dyscypliny sportowej
- Wykonywanie regularnych badań kontrolnych osób aktywnych fizycznie
- Rehabilitacja po nabyciu urazu
- Doradzanie w praktykowaniu konkretnych metod treningowych potwierdzonych badaniami naukowymi
- Ocena wydolności fizycznej pacjenta
- Ułożenie odpowiedniej diety dla osób wykonującej daną dyscyplinę sportową
Kto szczególnie powinien być objęty opieką lekarza medycyny sportowej?
Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze sportem często mogą zagrażać w ten sposób swojemu zdrowiu a nawet życiu. Nieświadomość chorób, jakie mogą mieć(szczególnie chorób układu krwionośnego i oddechowego) może ponieść za sobą negatywne konsekwencje. Dlatego każda osoba zaczynająca regularną aktywność fizyczną powinna oddać się opiece lekarza medycyny sportowej. Zalecane jest, żeby również dzieci uprawiające różnego rodzaju dyscypliny sportowe korzystały z medycyny sportowej. Ich organizmy dopiero rozwijają się, dlatego stała kontrola wpływu sportu na ich ciało jest bardzo pomocna do zachowania zdrowia. Sportowcy zawodowi, jak i amatorscy są grupą, która objęta jest szczególną opieką przez lekarzy medycyny sportowej. Jest to niezbędny element ich kariery i osiąganych przez nich wyników.
Badania specjalistyczne w medycynie sportowej
Podstawowym badaniem wykonywanym w medycynie sportowej jest morfologia krwi. Jest to absolutny fundament. Równie ważne jest oznaczenie poziomu cukru w surowicy krwi. Niezbędne jest także badanie ortopedyczne, ogólne badanie moczu oraz badanie antropometryczne. Wszystkie te badania mają na celu wykrycie nieprawidłowości występujących w ludzkim organizmie, co mogłoby się przełożyć na negatywne skutki zdrowotne podczas uprawiania sportu.