
Kariera zawodowa w medycynie sportowej
4 lipca, 2022Wraz z dynamicznym rozwojem świadomości sportowej u społeczeństwa, a tym samym zwiększonej aktywności fizycznej nie tylko u sportowców, coraz popularniejsza staje się stosunkowo nowa, interdyscyplinarna dziedzina nauki lekarskiej — medycyna sportowa. Podobnie jak w przypadku każdego innego zawodu medycznego, daje ona szerokie możliwości w kwestii dobrze płatnej i satysfakcjonującej przyszłej pracy zawodowej. Jednak, żeby zostać lekarzem medycyny sportu, trzeba przejść odpowiednią, a często niełatwą drogę. Jak więc zbudować własną karierę lekarską?
Jaki powinien być lekarz medycyny sportowej?
Na początku powinieneś sobie uświadomić, jak taka droga wygląda, jakie warunki trzeba spełnić, by móc nią podążać, a także, z czym w ogóle wiąże się zawód medyka. Jest to profesja o bardzo dużym społecznym zaufaniu, dlatego kandydat na lekarza medycyny powinien nie tylko mieć predyspozycje i zdolności biologiczno-chemiczne, być zainteresowany ludzkim organizmem i jego funkcjonowaniem, lecz, co bardzo ważne, cechować się empatią, wyrozumiałością, komunikatywnością i pozytywnym podejściem do drugiego człowieka. Ważna jest też tutaj pewność siebie, umiejętność pracy w zespole, a także odpowiednia wiedza o dziedzinie sportu, w której taki lekarz będzie się specjalizował.
Medycyna sportowa — szkoły, kursy, praktyki
Zawód lekarza jest bardzo trudny i wymagający, dlatego jeśli chcesz nim zostać, musisz ukończyć odpowiednie studia. Medycyna sportowa łączy wiedzę typowo medyczną z zasadami nauk o sporcie, ortopedii, fizjoterapii, a nawet psychologii sportu. Jak więc widzisz, uczelnia medyczna będzie świetnym wyborem, a gdy osiągniesz już tytuł licencjata lub stopień doktora nauk medycznych, możesz pomyśleć o poszerzeniu swoich kompetencji o wyżej wspomniane nauki. Warto również wspomnieć, że niektóre uczelnie kształcące w kierunku wychowania fizycznego oferują specjalności związane z medycyną sportu oraz fizjoterapią.
Ścieżki kariery zawodowej w medycynie sportowej
Gdy już spełnisz wszystkie niezbędne wymagania do podjęcia pracy w zawodzie lekarza sportowego, a więc uzyskasz odpowiednie certyfikaty w zakresie medycyny ratunkowej, rodzinnej, rehabilitacyjnej lub pediatrii, odbędziesz staż trwający od roku do dwóch lat oraz zdasz krajowy egzamin certyfikacyjny z medycyny sportu, w końcu będziesz mógł rozpocząć stałą pracę. Przy okazji może pojawić się istotne pytanie: jakie są ścieżki kariery? Większość lekarzy prowadzi prywatną praktykę, jednak równie dobrze możesz pracować w państwowej przychodni lub w szpitalu. Karierę naukową umożliwi Ci też zatrudnienie jako pracownik uczelni. Nieco bardziej wymagającą i ograniczoną w kwestii miejsc pracy opcją jest bycie lekarzem konkretnej drużyny sportowej. Często się to z wyjazdami na zgrupowanie czy turniej, przez co nie każdemu może odpowiadać.
Obecnie zapotrzebowanie na lekarzy medycyny sportowej rośnie, a możliwości zatrudnienia i dalszego rozwoju zawodowego są naprawdę urozmaicone, dlatego, jeśli zdecydujesz się pójść w tym kierunku, z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz pracę odpowiednią dla siebie.