Dieta ketogeniczna – dlaczego warto stosować?

Dieta ketogeniczna – dlaczego warto stosować?

24 czerwca, 2022 0 przez admin

Dieta ketogeniczna, zwana potocznie keto, jest obecnie niezwykle popularna i coraz chętniej stosowana. Jej praktykowanie pozwala w niedługim czasie schudnąć oraz poprawić stan zdrowia. Jest jedną z bardziej restrykcyjnych diet ze ściśle określonymi zasadami, których stosowanie pozwala osiągnąć zadowalające efekty. Oprócz tego, że model żywienia keto rekomendowany jest osobom z dużą nadwagą, to jest zalecana także w leczeniu chorób neurologicznych. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są zasady diety ketogenicznej oraz dlaczego warto praktykować ten sposób odżywiania. Zapraszamy!

Na czym polega dieta ketogeniczna?

W największym skrócie dieta keto polega na wykluczeniu ze swojego jadłospisu wszelkich produktów bogatych w węglowodany. Wiadomo, że to właśnie cukry są paliwem dla naszego mózgu oraz organizmu. Skąd więc czerpać energię, kiedy w codziennym menu produkty węglodowodanowe są ograniczone? Odpowiedź jest prosta-z tłuszczy! To właśnie zdrowe tłuszcze stanowią podstawę diety keto i są źródłem energii.

Stosując się do zasad diety ketogenicznej, których główną jest ograniczenie węgli do absolutnego minimum, nasz organizm osiąga stan ketozy, podczas którego tkanka tłuszczowa zostaje spalana. W efekcie chudniemy, poprawia się wydolność naszego organizmu i ogólne samopoczucie. Z tego powodu dieta ketogeniczna jest coraz chętniej praktykowana, bo całkowita zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych pozwala w naprawdę krótkim czasie osiągnąć pozytywne rezultaty. 

Dla kogo zalecana jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna polecana jest przede wszystkim osobom borykającym się z nadwagą. Osoby te często chorują na insulinooporność, więc spożywanie węglowodanów całkowicie uniemożliwia zredukowanie wagi. Dieta keto sprawdzi się także wszystkim tym, którzy mają problem z podjadaniem i ciągłym uczuciem głodu. Spożywając dania bazujące na zdrowych tłuszczach, szybciej jesteśmy syci i w efekcie nie sięgamy po kaloryczne przekąski pomiędzy posiłkami. 

Nie bez powodu dieta keto zwana jest dietą leczniczą. Udowodniono, że u osób cierpiących na choroby degeneracyjne, takie jak np. Alzheimer, postęp choroby zostaje zatrzymany. Dieta ketogeniczna zalecana jest także w spektrum autyzmu oraz chorym na padaczkę odporną na leczenie. 

Produkty zalecane i zabronione w diecie keto

Najważniejszym aspektem diety keto jest ścisłe pilnowanie swojego jadłospisu. Przede wszystkim wykluczyć należy z niego wszelkie produkty, które bogate są w węglowodany. Mowa o produktach mącznych, owocach, słodyczach czy wszelkich daniach gotowych. Przeciętnie osoba na keto powinna spożywać nie więcej niż 30 gramów węgli na dzień.

Podstawą diety są zdrowe źródła tłuszczu, takie jak oleje roślinne tłoczone na zimno, nasiona, orzechy, jaja, ryby oraz mięsa. Ważna jest też regularność spożywanych posiłków. Dania, których składniki są wysokotłuszczowe, są niezwykle sycące, więc nie ma konieczności spożywania ich w ciągu dnia co trzy godziny. Zazwyczaj osoby praktykujące keto jedzą dwa lub trzy posiłki. Zaleca się picie wody niegazowanej lub niesłodzonej herbaty. W jadłospisie nie powinno zabraknąć także świeżych warzyw, które dostarczają witamin i cennych minerałów.