Co można wykryć za pomocą badania morfologii krwi?

Badanie krwi to jedno z podstawowych badań, które każdy powinien wykonać minimum raz do roku. Jego największą zaletą jest to, że na podstawie wyników można wyczytać wiele chorób lub przypadłości, z jakimi walczy organizm. Krew znajduje się w całym ciele człowieka i jej zbadanie daje nam często dość wyraźny obraz tego, z czym możemy mieć problem. 

Morfologia krwi daje często możliwość prowadzenia dalszej diagnostyki w dobrym kierunku i tym samym szybkiego wykrycia chorób, z jakimi możemy się zmagać. Jedno badanie daje pełen podgląd na różnego rodzaju parametry, których wynik może być związany z różnego rodzaju stanami w naszym organizmie.

Co więc zobaczymy na podstawie wyników morfologii krwi?

  • liczba krwinek białych, w tym oddzielnie neutrofilów, limfocytów i MID- ów lub liczbę krwinek białych, w tym oddzielnie neutrofilów, limfocytów, monocytów, eozynofilów, bazofilów
  • liczba krwinek czerwonych, hematokryt, a także stężenie hemoglobiny i parametry pochodne, w tym między innymi MHC, MCHC, MCV i RDW
  • liczba płytek krwi i ich średnia wielkość

Krwinki czerwone

Jeśli chodzi o krwinki czerwone, morfologia daje obraz do trzech podstawowych parametrów, którymi są: liczba krwinek czerwonych – RBC, hematokryt – HCT określający procent objętości krwi, który obejmuje krwinki czerwone i stężenie hemoglobiny – HGB. Określa ona także parametry pochodne, a więc średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej, liczbę jądrzastych krwinek czerwonych, czy też liczbę retikulocytów. 

Krwinki białe

W morfologii krwi, patrząc na krwinki białe, określają one bezwzględną liczbę poszczególnych rodzajów krwinek białych. Sprawdza się tutaj liczbę między innymi neutrofili, limfocytów, monocytów, eozynofilii i bazofilii. Na podstawie białych krwinek przede wszystkim można określić białaczkę i jest to podstawowe badanie, którego nieprawidłowości są powodem do dalszej diagnostyki pod tym właśnie kątem.

Płytki krwi

W przypadku płytek krwi sprawdza się przede wszystkim bezwzględną liczbę płytek. Jeśli płytek w organizmie jest zbyt mało, oznacza to, że może dojść do wystąpienia krwotoku. U jednych może pojawić się choroba zwana małopłytkowością, u innych ten wynik może wskazywać na nowotwory krwi.

Najczęściej występujące choroby krwi

Morfologia krwi to główne badanie, które można wykonać samodzielnie w punkcie poboru krwi lub które wykonywane jest w pierwszej kolejności na izbie przyjęć, jeśli pacjent trafi z konkretną dolegliwością. Nieprawidłowy wynik morfologii może wskazywać na wiele chorób, począwszy od tych mało groźnych, po ciężkie, śmiertelne. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące choroby krwi, z jakimi można się zmagać. 

  • niedokrwistość – anemia

Anemia to najczęściej pojawiająca się przypadłość. Występuje ona wtedy, gdy we krwi znajduje się za mało hemoglobiny lub zbyt mało erytrocytów. Przyczyną może być utrata krwi, słaba produkcja krwinek czerwonych, niedobór witamin z grupy B, żelaza, czy kwasu foliowego, a także nowotwór szpiku. Objawami są zawroty i bóle głowy, omdlenia, blada skóra, senność, czy też zaburzenia pamięci. 

  • nadkrwistość – czerwienica

Czerwienica to choroba, w której produkowana jest zbyt duża ilość krwinek czerwonym. Może to być spowodowane długotrwałym niedotlenieniem lub rozrostem szpiku kostnego. Objawami są przede wszystkim czerwone zabarwienie skóry na twarzy, przekrwione spojówki i jama ustna.

  • białaczka

Białaczka może mieć różne postacie. Zazwyczaj towarzyszy jej anemia, bóle kości i zębów. W zależności od typu może mieć przebieg bardziej lub mniej łagodny. Formą leczenia jest chemioterapia i przeszczep szpiku. Inną jest białaczka szpikowa, a inną białaczka limfoblastyczna. 

  • hemofilia – skaza krwotoczna

Jest to choroba dotycząca mężczyzn. Jej przyczyną jest mutacja genu związana z przekształceniem fibrynogenu w fibrynę, gdzie dochodzi do zaburzeń krzepnięcia, gdzie pojawiają się krwotoki w mięśniach i w stawach, które mogą nawet zagrażać życiu chorego. 

Jeśli nasza krew jest zdrowa, czujemy się doskonale, mamy mnóstwo energii, a nasze narządy wewnętrzne są dobrze odżywione, więc pracują najlepiej, jak tylko to możliwe. Jeśli krew zaczyna chorować, zaczynają się problemy zdrowotne, które mogą być zwykłym stanem chorobowym lub śmiertelną chorobą. Z pewnością warto stawiać na coroczne badanie, by mieć wgląd do tego, jak wygląda nasze zdrowie. Jedno badanie – a daje obraz dla większości chorób, z jakimi tylko możemy się zmagać.